06.03.2023 г.
СЕМИНАР НА ТЕМА „РАБОТА В МРЕЖА - ПРЕДПОСТАВКА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СРЕДА ЗА ЕФЕКТИВНО ПАРТНЬОРСТВО МЕЖДУ НПО, ШИВАШКАТА ИНДУСТРИЯ И АДМИНИСТРАЦИЯТА“
На 2 март 2023 г. БРАНШОВА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ТЕКСТИЛ И ОБЛЕКЛО бе домакин на семинар на тема „Работа в мрежа - предпоставка за създаване на среда за ефективно партньорство между НПО, шивашката индустрия и администрацията“, който се организира в рамките на проект CREATIVE HUB “Създаване и развитие на Креативен център за подкрепа на завършили мода, стартиращи млади дизайнери и прилагане на механизми за развитие на модния сектор в трансграничния регион”, финансиран в рамките на Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-А ГЪРЦИЯ-БЪЛГАРИЯ 2014-2020 г.
Участие в семинара за работа в мрежа взеха над 20 представители на всички заинтересовани страни в тристранния диалог, имащи отношение към развитието на сектор Текстил и облекло от българската страна на границата.
Семинарът стартира с кратко представяне на проекта с неговите цели, дейности и очаквани резултати, като специален акцент бе поставен върху дейността и услугите, които ще предоставя създаденият по проекта Креативен център /CREATIBE HUB/ в помещенията на Асоциация на гръцката модна индустрия, която е партньор по проекта. Основната цел на Хъба е да подкрепя МСП и млади дизайнери и специалисти със завършено образоване в модния сектор (облекло, плетиво, бродерия, текстил).
Срещата продължи с разглеждане на работата в мрежа като триединен процес, в който Бизнеса, Местните власти и НПО като основни участници имат своята роля и отговорности в контекста на развитие на сектор Текстил и облекло в региона. Бяха представени, както предпоставките за ефективно партньорство между трите страни, така и формите на взаимодействие между тях, подкрепени с конкретни примери. Основна внимание бе отделено и на най-честите и ключови проблеми на взаимодействието, като бяха набелязани и конкретни мерки и начини за тяхното минимизиране и преодоляване.
В резултат от проведената оживена дискусия като основен извод се открои, че и за трите страни /бизнес, НПО и администрация/ основният проблем, който предопределя сегашното състояние на взаимодействието им е липсата на ясни процедури за взаимодействие. Ясните и прозрачни механизми са основен фактор, който би повишил мотивацията на заинтересованите страни за по-активно взаимодействие с администрацията и участие в процеса на взимане на решения. Промяна в мотивацията може да се постигне чрез по-активна съвместна работа на целевите групи. Докато за администрацията това трябва да се допълни с информация за функционирането на публичните институции, за НПО е важно да получат информация чрез покана, за да се включат, а за бизнеса, получаването на обратна връзка ще го стимулира допълнително да продължи да дава становища и предложения.
От страна на присъстващите бяха споделени и добри практики на ефективно партньорство между представители на шивашката и модна индустрия и местните власти.
Срещата приключи с коктейл/кетъринг, на който разговорите продължиха в неформална среда.